Obsługiwane przez usługę Blogger.

Odpoczynek

by - lipca 06, 2019


Jak odpocząć?
Zapewne, każdy ma takie doświadczenia, które potwierdzają, że zdarza się, iż siedząc dwa dni na kanapie przed telewizorem, możemy wcale nie odpocząć. Niektórzy wyjeżdżają na urlopy i wracają w podobnym stanie, w jakim wyruszyli. Jak to się dzieje? Czy wypoczywanie jest trudne?

Moim zdaniem, sęk w tym, byśmy odpoczywali robiąc to, co lubimy. To, co sprawia nam przyjemność - relaksuje nas. Słowa relaks używamy zamiennie z odpoczynkiem i odprężeniem. Odpoczynek to stan fizycznego i psychicznego odprężenia. Charakteryzuje się zmniejszeniem napięcia mięśniowego, spowolnieniem tempa pracy serca, zwolnieniem ciśnienia krwi i spowolnieniem oddechu. Zmienia się również elektryczna aktywność mózgu - występują fale alfa, charakterystyczne dla stanu relaksu. Co ważne, fale alfa mają zastosowanie w technikach szybkiego uczenia się, ale do tego wrócę.

Jak jeszcze wpływa na nas ten stan? W psychoedukacji często skupiam się na tym aspekcie zdrowia psychicznego, jakim jest systematyczny relaks. Powszechnie mówi się o tym, jak ważny jest odpoczynek dla naszego optymalnego funkcjonowania, jednak, odnoszę wrażenie, że jest on traktowany "po macoszemu" i rzadko pojawia się wśród codziennych priorytetów. Doba ma tylko 24 godziny, trudno po pracy zdążyć ze wszystkimi obowiązkami domowymi i rodzinnymi, a co dopiero znaleźć czas dla siebie, prawda? Musimy przecież jeszcze spać! Sen, również niezmiernie ważny, odpowiada za regenerację naszego ciała (chociaż deprywacja snu niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji także na poziomie psychicznym). Warto też wygospodarować swoisty czas na relaks - regenerację ducha.

Odpoczynek, relaks, zabawa, odprężenie, czas dla siebie - poprawiają samopoczucie, podnoszą poziom subiektywnie odczuwanego poczucia szczęścia, pozytywnie wpływają na samoocenę (czujemy się lepiej, gdy dbamy o siebie - ciało i ducha) i pozwalają naładować baterie na to, by mieć siłę i chęci na wypełnianie wszystkich naszych zadań i obowiązków.

Jeżeli sprawiamy sobie radość, przyjemność regularnie - inaczej odbieramy całokształt naszego życia - obowiązki, trudne momenty, przeciwności, czasami nudną codzienność oraz wszystko to, co się z nami/ w naszym życiu dzieje. Dlaczego? Regularnie dbając o siebie, swój nastrój i dobrostan psychiczny oraz fizyczny - poprawiamy jakość swojego życia, bez względu na okoliczności, jakie na co dzień przezwyciężamy.

Co mam na myśli poprzez "regularne dbanie o siebie"? Systematyczne sprawianie sobie przyjemności. Wypracowanie nawyku, który codziennie/ 3 razy w tygodniu/ co weekend będzie nas relaksował. Łatwo znaleźć wymówkę dla gospodarowania czasu dla siebie. ale jestem przekonana, że warto podjąć wysiłek i, po prostu, to zrobić. Jeżeli ktoś CHCE, to znajdzie sposób, a jeśli NIE CHCE - znajdzie powód. Ta żelazna zasada sprawdza się w życiu, dlatego przestańmy się "obijać" i zacznijmy regularnie odpoczywać =)

Tak naprawdę, to może być wszystko. Dla każdego z nas, co innego będzie tą relaksującą czynnością. Co ważne, warto odkrywać siebie bezustannie i próbować nowych rzeczy. Ciągle się zmieniamy i to, co relaksuje nas dzisiaj, nie musi być równie skuteczne w przyszłości.

Tak jak wspomniałam na początku, odpoczynek to niekoniecznie bezczynność. Chodzi o to, by wypoczywać efektywnie - z intencją, by dana czynność była relaksująca i pomogła nam odprężyć się w danej chwili. Wymagany jest ten swoisty element frajdy, zaangażowania - musimy lubić to, co robimy i robić to z entuzjazmem i oddaniem - wtedy działa. A działa zbawiennie...

Osoby wypoczęte i zrelaksowane są bardziej kreatywne, szybciej się uczą (co było wspomniane na początku odnośnie ważnych efektów - pojawiających się fal alfa), są bardziej skłonne do pozytywnego nastawienia i, zwyczajnie, bardziej zadowolone. A zadowolony człowiek może więcej niż człowiek niezadowolony =)

Nie bez powodu zaleca się uczniom i studentom, by nie uczyli się na ostatnią chwilę, tylko wypoczęli przed ważnym egzaminem. Dlaczego by nie wykorzystywać tej metody w życiu codziennym? Zmęczeni i zaniedbani nie będziemy w stanie optymalnie wypełniać swoich obowiązków, funkcjonować w życiu codziennym, ani pomagać innym - dbać o najbliższych.

Pozdrawiam,
Marianna Urbanek


~ Jezioro Grzymisławskie, Fot. M. Urbanek

You May Also Like

0 komentarze