Obsługiwane przez usługę Blogger.

Mindfulness - styl życia

by - lipca 09, 2020


O mindfulness często się słyszy i czyta, każdy natknął się na to pojęcie, ale czy jednocześnie każdy wie, na czym polega sztuka uważności?

Założenie jest proste – praktyka uważności (mindfulness) zakłada, że żyjemy

TU i TERAZ


i na tym opiera się cała jej filozofia - by nie wracać bezustannie do przeszłości lub intensywnie martwić się o przyszłość, a myśleć o tym, co dzieje się w

DANEJ CHWILI.

Dlaczego to takie ważne?

W cywilizacji zachodniej żyjemy w bezustannym pędzie. Pochłania nas wszechobecny wyścig szczurów, pęd za nowym, lepszym, większym, droższym…

Żyjemy w kulturze nastawionej na ciągły pośpiech - by przeć naprzód i dorównywać wygórowanym standardom, wciąż myślimy o tym, jaki będzie nasz następny krok, a to sprawia, że nie skupiamy się na teraźniejszości – nie żyjemy i nie cieszymy się nią.

A czy mamy coś bardziej wartościowego…?

Ile razy zdarza Ci się wejść do pokoju i zapomnieć po co tam przyszedłeś?

Ile razy bawisz się z dziećmi, ale myślami jesteś w pracy lub przy aktualnych problemach?



Praktyka uważności to, m.in., medytacja, podczas której regularnie poświęcasz czas temu, by:

przyjrzeć się swojemu ciału

·       regulować oddech
·       
         i pozwolić swoim myślom płynąć bez skupiania się na ich treści.

     Medytacja nie polega na, kolokwialnie ujmując, „odpływaniu”, lecz na byciu uważnym na   to, co się z nami w jej trakcie dzieje. Nie da się nie myśleć o niczym, możemy jednak nie   przywiązywać wagi do naszych myśli, nie podążać za nimi...
   
    Kluczowa staje się świadomość tego, jakie myśli przepływają przez nasz umysł, jakie  emocje powodują i co w związku z tym pojawia się w ciele.



„Chodzenie po wodzie to cud. Ale prawdziwy cud to uważne chodzenie po Ziemi.”
Thích Nhất Hạnh




Codzienna praktyka uczy nas bycia w teraźniejszości oraz zwiększa świadomość naszego ciała, co pozwala na regulację pojawiających się w nas emocji. Mamy większy wachlarz możliwości reagowania na wszystko, co się w naszym życiu dzieje, kiedy uczymy się nie oceniać automatycznie naszych myśli i słuchać sygnałów z ciała.


Efektami praktyki uważności są m.in.:

·        wyciszenie umysłu,

·   umiejętność dostrzeżenia otaczających nas ludzi i dóbr – praktyka wdzięczności (! niezwykle ważna przy czerpaniu radości z życia),

·        wzrost akceptacji wszystkiego, czego w życiu doświadczamy

·        zwiększenie energii

·        wzrost koncentracji i cierpliwości


·        oraz radości z drobnych rzeczy – zaczynamy dostrzegać zapachy, smaki, widoki i dźwięki niedostępne dla nas, kiedy żyjemy w ciągłym pośpiechu nieskupieni na niczym, co związane z chwilą obecną…

Ponadto, według badań przeprowadzonych na dużych populacjach, praktyka mindfulness skorelowana jest z dobrym samopoczuciem i poczuciem zdrowia.

Jest szczególnie pomocna przy radzeniu sobie ze stresem, leczeniu uzależnień, depresji oraz zaburzeń odżywiania.




Jak wprowadzać ją w życie codzienne?

Może się wydawać, że do praktyki powinniśmy się jakoś przygotować, chociażby wyciszyć przed, wprowadzić w "odpowiedni" stan, co sprawia, że pojawia się tendencja do odkładania tego na "potem". Jednak nic bardziej mylnego! Wystarczy usiąść i zacząć, nawet w sytuacji emocjonalnego wzburzenia np. złości, zdenerwowania itp. (tym lepiej dla nas). Efekt wyciszenia będzie skutkiem naszej praktyki :)

Ważne jest, by ograniczać używanie telefonu komórkowego, który jest podstawowym elementem rozpraszającym w naszym życiu codziennym: bezustannie przychodzące powiadomienia, multum nowych informacji, które nasz mózg jest zmuszony przetwarzać, prowadzenie kilku konwersacji na raz wiążą się z obniżeniem umiejętności koncentracji i skupienia uwagi.



Ćwiczenie 1: Uważne jedzenie

Ćwiczenie polega na jedzeniu przy jednoczesnym zaangażowaniu wszystkich zmysłów.

Weź rodzynkę (może to być cokolwiek do jedzenia, rodzynka pojawia się często w ćwiczeniach) i najpierw przyjrzyj się jej uważnie.

Obróć w dłoniach, poczuj jej gęstość, jej skórkę. Następnie powąchaj ją. Spójrz na nią pod słońce, połóż na stole, rozwałkuj delikatnie w palcach. Przyjrzyj się jej pod różnymi kątami. Zauważ zagłębienia w skórce. Powoli weź ją do ust, ale nie przegryzaj od razu.

Zauważ, co czujesz – na języku, na podniebieniu. Potrzymaj ją na języku, by poczuć smak i dopiero po dłuższej chwili przegryź. Kontynuuj w ten sposób, bardzo uważnie i z otwartością na to, co się pojawi.

Zrób to po swojemu :)



Ćwiczenie 2: Uważny spacer

Kolejnym ćwiczeniem może być medytacja chodzona. Prosta w zastosowaniu na co dzień, skutecznie pomaga zharmonizować ciało i umysł.

Polega na jak najuważniejszym stawianiu stóp z intencją obserwowania, co się dzieje w całym ciele. Zwolnij, bądź świadomy każdego swojego kroku, przenieś całą swoją uwagę na czynność poruszania się.

Powoli podnoś stopę, bądź świadom jej unoszenia i stawiania na ziemi. Spróbuj zsynchronizować swoje kroki z oddychaniem: jeden krok to wdech, kolejny – wydech.

Obserwuj do jakich myśli ucieka Twój umysł i świadomie wybieraj, na czym chcesz się skupić.



Miłej i owocnej praktyki :)

Pozdrawiam,
Marianna Urbanek


Ćwiczenia zaczerpnięte z książki „Trening relaksacji. Jak uwolnić się od stresu, lęku i depresji” Dagmary Gmitrzak oraz bardzo ciekawego, przystępnego artykułu Magdaleny Gołdy na platformie Life Architect, do którego serdecznie odsyłam:



~ Śrem, Fot. M. Urbanek

You May Also Like

3 komentarze

  1. Dobrze ze trafiłam na Pani bloga, z Pani wskazówek czerpię ile się da😑

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę i dziękuję!
      Mam nadzieję, że kolejne treści nie rozczarują :)
      Pozdrawiam!

      Usuń
  2. Bardzo lubię stronę https://wetalk.pl/blog/jak-sobie-poradzic-po-rozstaniu/ tutaj mogę poczytać o tym jak radzić sobie ze stresem lub w innych przykrych sytuacjach życiowych. Rady od specjalistów z tej dziedziny. Poczytajcie polecam.

    OdpowiedzUsuń