Obsługiwane przez usługę Blogger.

Wsparcie – o bliskości z dystansu

by - października 30, 2018

Piszę z daleka. 7 godzin różnicy w czasie lokalnym utrudnia komunikację i kontakt z bliskimi. Olbrzymi dystans pozwala spojrzeć na różne aspekty z innej, niecodziennej perspektywy. Wsparcie społeczne jest niezwykle ważne w życiu każdego z nas. Uwzględnia się je jako element niezbędny w utrzymaniu zdrowia psychicznego, radzenia sobie ze stresem, czy procesu zdrowienia z różnego rodzaju chorób psychicznych i fizycznych.

Na co dzień otaczają nas bliscy, mamy możliwość widywania ich, rozmawiania z nimi, czy wspólnego wykonywania codziennych czynności, pomagania sobie – z tego powodu możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wielką rolę odgrywają w naszym życiu te bliskie kontakty i relacje.

Istotność wsparcia społecznego polega na tym, że podstawową komórką społeczną jest rodzina. Ludzie są istotami stadnymi. Potrzebujemy opiekunów by przetrwać dużo dłużej niż inne gatunki zwierząt. Na początku naszego życia wsparcie bliskich jest jedynym sposobem na zaspokojenie podstawowych czynności życiowych, naukę mowy i wzrost. Następnie w społecznościach uczymy się w szkole, rozwijamy umiejętności związane z komunikacją, uczymy się interakcji w grupie oraz przetrwania, ponieważ okres adolescencji wiąże się z wieloma trudnościami w interakcjach z rówieśnikami. To wsparcie wciąż wokół nas jest – mamy zatrwożonych o nas rodziców, dziadków, krewnych, przyjaciół, z którymi bawimy się i dzielimy spostrzeżeniami. Ponadto, nauczycieli i innych otaczających nas ludzi, którym nasze dobro i rozwój nie są obojętne. Jednak to wszechobecne wsparcie roztacza wokół nas troskliwe skrzydła zupełnie niezauważenie. Nie zdajemy sobie wówczas sprawy z tego, że bez tych interakcji społecznych trudno byłoby nam żyć. Co więcej, będąc nastolatkami odczuwamy wszelkie utrudnienia związane z rodzicielską troską i obawą przejawiające się w zakazach, nakazach, kontroli i nadopiekuńczości.

Prawda jest taka, czy tego chcemy, czy nie – podstawą przetrwania każdego z  nas są znaczące, głębokie, oparte na zaufaniu i trosce relacje społeczne nawiązywane w ciągu całego życia. Relacje w rodzinie pochodzenia – równie ważne na każdym etapie życia, z krewnymi, z partnerem, z przyjaciółmi i znajomymi. Nie jesteśmy w stanie żyć samotnie, zupełnie odcinając się od kontaktów społecznych, nawet jeśli wszystkie pozostałe potrzeby zostają zaspokojone.

Przytoczę piękne słowa Virginii Satir:
"Potrzebujemy czterech przytuleń dziennie, by przeżyć; ośmiu, żeby czuć się dobrze."

Dotyk jest dla nas szczególnie ważny już od momentu narodzin. Niedotykane, nieprzytulane dzieci, które nie mają szansy zaznać bliskości z kochającymi matkami, nie rozwijają się prawidłowo, co wiemy z okrutnego, ale bardzo znaczącego eksperymentu Harryego Harlowa. Bliskość zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, ulgę w troskach dnia codziennego, poprawia nastrój, uśmierza ból, zacieśnia więzi, podnosi poczucie własnej wartości, pomaga regulować emocje, obniża lęk oraz zapewnia swoiste poczucie spokoju. Czy można uzyskać więcej podczas jednego, wydawałoby się – drobnego, gestu jakim jest serdeczny uścisk??

Bliskie osoby, które się o nas troszczą to również istotny punkt odniesienia – mogą nam doradzać, przedstawiać odmienne perspektywy zdarzeń, które nas przytłaczają oraz wskazywać błędy i możliwe rozwiązania problemów, które przed nami stoją. Bliscy nie muszą być tuż obok by pomóc, wystarczy, że usłyszymy ich przez telefon, a już życie wydaje się prostsze, a problemy jednak możliwe do rozwiązania!

Zalet wsparcia społecznego jest naprawdę bez liku. Bliskość jest nam niezbędna do rozwoju, a następnie utrzymania dobrego samopoczucia. To z najbliższymi dzielimy się szczęściem, opowiadamy o swoich przygodach ze szczegółami oraz żalimy się, gdy przeżywamy trudności i gorsze chwile. Dlatego najważniejsze jest to, by te, dobre dusze wokół siebie zauważać, nieprzerwanie doceniać i rozwijać oraz dbać o znaczące dla nas, łączące z nimi, relacje. To, jakie mamy relacje społeczne, jak traktujemy najważniejsze, kochane przez nas osoby, określa jakimi jesteśmy ludźmi. Bądźmy najlepszymi ludźmi dla innych, szczególnie tych, bez których nie moglibyśmy być 😊

Moja ulubiona przypominajka na koniec:
 





Pozdrawiam,
Marianna Urbanek
 


~ Manila, Fot. M. Urbanek

You May Also Like

0 komentarze